BİNBİR GECE MASALI: YAZD

Kategori: Blog | 1

 

Meşhed’den Yazd’a giden trende yer bulamayınca uçakla gitmeye karar verdim. Yaklaşık 1000 km mesafedeki Yazd için 180 lira bilet ücreti ödedim. Bu arada İran içi uçuşlarda bir tanıdık olmadan bilet almanız imkansız. İngilizce sistem kurmamışlar. Uçağım 3 saat rötarla kalktı. Bir buçuk saat sonra Yazd’deydim.  Uçuş boyunca bana yardımcı olan gençten bir İranlı beni merkezi bir yere bıraktı. Burada beni Qashqai Türkü olan Ali ve Ferhat karşıladı. Ali ile couchsurfing sitesinden tanışmıştık. Yazd’de Geleneksel Qashqai pansiyonu açmıştı. Seyahatimi olabildiğince bütçeme uydurmak istediğimden gelmeden önce ona sormuştum beni misafir olarak mı davet ediyorsun müşteri olarak mı ? Verdiği cevap gururumu okşamıştı. Biz kardeşlerimizden para almayız.

Ali ve Ferhat beni aldıkları andan itibaren aramızda inanılmaz bir dostluk köprüsü kuruldu. Binlerce kilometre ötede aynı yemekleri yapan aynı dili konuşan aynı şeye ağlayıp aynı şeye gülen bir milletin iki parçasaydık. İki günlüğüne geldiğim Yazd’de 4 gün kaldım. Ve dostlarımla 6 gün Qashqai Türkleri’nin izini sürdüm.

Kenti anlatacak olursam geleneksel çamur ve saman karışımı ile sıvanmış evleri ile yüzlerce yıl önceden kalmış izlenimi veriyor. Merkezinde güzel bir kapalı çarşısı ve görülecek bir kaç camisi var. Herkesin gittiği klasik mekanları sevmediğimden bakırcılar çarşısını sordum. Orada güzel fotoğraflar çektim.

DANS ve SPOR bir arada ZURKHANİ

Zurkhani denilen geleneksel sporlarını yaptıkları tarihi salonlar var. Ben daha önce başka kentlerdeki salonların fotoğrafını görmüştüm. Ama Yazd de gittiğim yer hepsinden güzeldi. Amir Çakmak Camii meydanında sorarsanız gösterirler. Bence zurkhaniyi Yazd’de izleyin. Turiste giriş 6 lira. Zurkhani şöyle bir şey ; Elinde tef ya da darbukayla bir arkadaş canlı müzik yapıyor. Podyumda 7’den 70’e sporcular onun ritmine göre dansla spor arası karışık bir gösteri yapıyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim. Biraz ter kokusuna katlanmanız gerekiyor sadece.

 

1500 YILDIR SÖNMEYEN ATEŞ

Zerdüştlük uzun yıllar İran’ın resmi dini olmuş. Bu dinin İran’daki en önemli hatıraları Yazd’de bulunuyor. Ateşkadeh diye adlandırdıkları tapınaktaki ateş 1500 yıldır yanmaya devam ediyor. Tapınağın girişi 15 lira tek katlı yapının içine girdiğinizde duvarlarda Zerdüşti dinine ait yazılar ve resimler bulunuyor. Bir camekanın ardında da dev bir kadehin içinde yanmaya devam eden ateşi görebiliyorsunuz. Zamanınız varsa bu binanın hemen yanında bir de Zerdüşti müzesi var.

 

 

SESSİZLİK TEPESİ

İşte beni en çok etkileyen yer burası oldu. Zerdüştler cenazelerini gömmek yerine bir tepenin başına bırakıp yırtıcı hayvanlar tarafından yenmesini beklerlermiş. Bu arada da tepenin yamacında kurulu evlerde ibadetleini yapar cenaze yemeklerini verirlermiş. Orada bulunmak beni çok heyecanlandırdı. Yazd’in bir numarası kesinlikle sessizlik tepesi

RÜZGAR KULELERİ

Aslında bu kulelere İran’ın bir çok kentinde rastlamak mümkün ama en ihtişamlıları yazd’de. Aşırı sıcaktan bunalan iranlılar rüzgara ulaşmak için yüksek kuleler yapıp geliş yönüne güre üçgen hava bacaları açmışlar. Öyle güzel hesaplamışlarki rüzgar hem giriyor hem de başka bir bacadan çıkıyor. Bu sirkülasyon bacanın altındaki su havuzuna çarparak gittiği için de doğal bir klima ortamı sağlanmış oluyor

 

Yazıları yetiştirmek çok zamanımı alıyor bu nedenle Meybod kentini de bu yazımda geçeceğim.

MEYBOD

Meybod Yazd kentine 1 saatlik mesafede bulunuyor. Planımda yoktu. Ama bir dostumun tarihi buzhaneleri görmelisin tavsiyesiyle rotamı oraya çevirdim. Yazd’dan 4 kişilik dolmuş taksi ile 5-6 liraya gidilebiliyor. Taksinin sizi bıraktığı yerde yeni bir taksi tutup 4-5 liraya ulaşabiliyorsunuz kentin tarihi merkezine. Bu arada gördüğüm manzara Meybod’a gelmekle ne kadar iyi ettiğimi gösteriyor bana. Yine tamamen tarihi toprak evlerle dolu dokusu hiç bozulmamış bir kentteyim. Buzhaneleri görmeye gelmiştim ama muhteşem bir kalenin yanından geçerken taksiyi durduruyorum önce burayı keşfetmem lazım.

Kale girişinde 4000 yıllık olduğuna dair bir yazı var. Tabi ilk kurulduğunda böyle değilmiş. Gelen her uygarlık yeni bir şeyler eklemiş. Kalenin tepesi şehir manzarasını görebileceğiniz en güzel yer. Çok çok keyifli bir manzara.

Meybod’da görülecek ikinci önemli yer 400 yıllık buz depoları. Yaz sıcağından bunalan halkı biraz olsun rahatlatmak için dönemin hanedanı tarafından yaptırılmış. Aslında büyükçe bir kubbeli yapı. İçeri girdiğinizde serinliği hissediyorsunuz. Kubbenin tepesinde yaklaşık 1 metre çapında bir delik var. İzolasyon için güneşi de kullanıyorlarmış. (İşin bilimsel kısmı beni aşıyor) İçerde buzları istifledikleri konik bir havuz var. Kışın yağan kardan üretilen buz burada saklanıyormuş. Buzların arasına deve tüyünden yapılma halılar konup hem yapışması engelleniyor hem de daha fazla izolasyon sağlanıyormuş.

Bu da Yazd Videosu iyi seyirler…

One Response

Bir Cevap Yazın