DÜNYANIN GELİNİ-HEM ANIT MEZAR HEM DEV BİR SAAT

Kategori: Blog | 4

REY ŞEHRİ

Dünyanın Gelini…. Rey Şehri geçmişte böyle adlandırılırmış. Bakalım gerçekten bir gelin kadar güzel mi dedim ve rotamı buraya çevirdim….

Tahran’ın güneyinde bulunan Şehri Rey’e Metroyla ulaşılabiliyor. Merkezden sadece yarım saat uzaklıkta. Tahran’a göre İslam devletinin izleri biraz daha hissediliyor. Buraya bizi çok ilgilendiren birinin anıt mezarını görmek için geldim. Tuğrul Bey’in….

 

Tuğrul Bey Selçuk Bey’in torunu ve Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun kurucusu. İyi bir asker önemli bir devlet adamı. Horasan’a göç ettiği Selçuk Boyu’nu büyük bir devlete dönüştürüyor. Kardeşi Çağrı Bey’le bölgeyi hakimiyet altına alıyor. Zaten sonrada Çağrı beyin oğlu Alparslan Anadolu’da kesin bir Türk hakimiyeti sağlıyor.

Tuğrul Bey’in mezarı ilginç özellikler taşıyor

Baştan söyleyeyim mezarı fotoğraflarda gördüğümden daha heybetli buldum. Giriş kapısı İran geleneklerine göre dizayn edilmiş. Kapıya asılı iki tokmaktan ince sesli olanı kadınlar kalın sesli olanı erkekler çalıyor böylece gelenin erkek mi kadın mı olduğu biliniyor. Türbeye sevimli bir amca bekçilik yapıyor ve çok yardımcı olmaya çalışıyor. Beni büyük bir saygı ve dostlukla karşıladı. Bir İranlı olarak güzel ülke Türkiye’den gelen misafirimize hoşgeldin diyorum diyerek incelik yaptı. Türbe’nin bakımlı bahçesinin, güzel çiçeklerinin, hatta havuzdaki sevimli balıkların bakıcısı ve koruyucusu o. Tarihimizde önemli yeri olan Tuğrul Bey’in mezarına gözü gibi bakan İranlı amca küçük bir bahşişi her zaman hak ediyor.

Buranın en önemli özelliği aynı zamanda devasa bir saat olması. Evet bu koca yapı aynı zamanda saat olarak kullanılıyor. Bina öyle güzel hesaplanıp dizayn edilmiş ki her köşesine düşen gölge ve güneşlere göre saati söyleyebiliyorsunuz.

Mezar yapısının içi dairesel şekilde imar edilmiş çatısı açık. Dairenin orta yerinde durduğunda çıkan sesler müthiş yankılanıyor.

Tuğrul Bey’in türbesinden ayrılıp Rey’de mutlaka görülmesi gereken Şeyh Abdulazim Hasani türbesine doğru yola çıkıyorum. Yaklaşık 4 km yürüme mesafesi. Adres sorduğum insanlar yolu tarif ediyor. Daha 2 km yürümem lazım. Sonra aynı kişiler 2 kişi motorla gelip beni alıyorlar biz üç kişi motor üstünde Rey sokaklarında geziyoruz.

Abdülazim Hasani Türbesine ulaşmak için küçük ve sevimli bir kapalı çarşıdan geçiliyor.  Çini işli kapıdan geçildikten sonra türbenin avlusuna ulaşılıyor.    İslam Mimarisine uygun olarak yapılmış yapının çinili kaplı dış duvarları göz kamaştırıyor. Ancak gözleriniz asıl içeri girdiğinizde kamaşıyor.

Oldukça büyük türbe kubbelerden duvarlara binlerce aynayla kaplı. İçerde fotoğraf ve video  çekmek yasak bu nedenle gizliden gizliye ancak bu kadar çekebildim.

Rey Şehri’nde görülecek yerler bu kadar. 1 gün süre ayırmanız yeterli.

 

REY VİDEOSU İÇİN SİZİ ŞÖYLE ALAYIM

 

 

 

4 Responses

 1. Tunc Kilicarslan

  Sevgili Umut,

  Sehri Rey’den yazdiklarin ve güzel fotograflar icin tesekkürler. Özellikle Abdülazim Hasani Türbesine yasaga ragmen cektigin fotograf buna fazlasiyla degmis. Yol sordugun kisilerinde seni sonra motor alip gidecegin yere kadar götürmesi de hos bir anektod olmus, Iran ile Türkiye insanin kulturel olarak birbirine ne kadar yakin oldugunu gösteriyor. Bizim de burdaki en yakin dostlarimiz arasinda Iranli bir aile var, birbirimizle yari Almanca, yari Ingilizce ucuncu bir dil kullanarak anlassak da onlarla bir cok Avrupali arkadasimizdan daha derin, daha tatmin edici sohbetler edebiliyoruz. Ulkeler, degerler ve kultur birbirine yakin olunca paylasim bir farkli oluyor. Yolun acik olsun! Takipteyim!

  • umut

   Tunç Bey videosunu da yükledim izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca facebook ve instagramdan da beni takip edebilirsiniz.

   insta: birdunyaumut_
   face:umut çor
   face sayfa: bir dünya umut
   saygılar

 2. M.Ali Meriç

  Önce böylesine detaylı ve rahat anlatılmış gezi notları için sana teşekkür ediyorum ve yenilerini merakla bekliyorum sevgili kardeşim..

  • umut

   Elimden geleni yapacam abi çünkü çok zor hem gezip hem yazıp hem film yapmak yetişemiyorum. Bundan sonra çok ilginç şeyleri film yapıp gezdiğim yerleri özet yapacam aksi takdirde 2 gün zip iki gün çalışmam gerekiyor

Bir Cevap Yazın