FİLİPİNLERİN MUHTEŞEM ADASI: CORON

Kategori: Blog | 0

CORON

Baştan söyleyeyim Coron’un merkezi ahım şahım bir yer değil. Denizi pis. Hatta biraz kokuyor. Ama biraz yükseklere çıkarsanız çok güzel günbatımı manzarası var. Sırt çantalı gezginlerin birinci tercihi Hop Hostel. Tepede olduğu için harika manzarası var. Biraz pahalı. Biz 6 kişilik ortak oda fiyatına deniz kenarında özel odada kaldık mesela. Ama yine de tercih sizin. Yalnız olsam Hop Hostel’i tercih ederdim.

Peki nedir Coron’u özel kılan ? Tek kelimeyle tekne ve dalış turları. 10 gün kalsanız 10 ayrı tekne turuna katılabilirsiniz. Turlar 60 lira ile 100 lira arası değişiyor ve sizi çevredeki muhteşem adalara, mercan resiflerine ve batıklara taşıyor.

TEKNE TURLARI

Biz ilk gün tur a denilen 60 liralık turu aldık. Bu tur sizi en turistik lagun gölü Kayangan’a götürüyor. Tekne turuna çıkmadan maske ve palet kiralamayı unutmayın ve muhteşem su altı dünyasının tadını çıkarın.

İkinci gün şnorkeling tur diye bilinen 100 liralık (1300 Peso) dalış turunu aldık. Bu tur bizi gördüğümüz en güzel ada olan Pan Adasına götürdü. Coron’a gelirseniz bu turu kesinlikle kaçırmayın. Pan Adası ve batıkları mutlaka görün…

Üçüncü günse adayı keşfetmeye ayırdık. 50 liraya Bir tuktuk kiralayıp adanın tek plajına gittik. Yolu gerçekten berbat.  Cabo Beach çok güzel bir yer değildi ama Melissa sayesinde plaj çevresini dolaşıp yerel balıkçı ailelerinin yaşamına tanık olmak heyecan vericiydi. Melissa onca yol boyunca çantasında taşıdığı kilolarca Pirinci ailelere takdim etti. Geçen gelişinde çektiği fotoğraflar ve yazdığı yazıyı görünce aileler de çok heyecanlandı.

KAPLICA

Bu plajın dönüşünde yol üzerinde bir tuzlu su kaplıcası bulunuyor. Dünyanın sayılı tuzlu su kaplıcalarından olan Maquinit Kaplıcalarına giriş yaklaşık 15 lira. Su sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu kaplıca gerçekte keyifli idi.

EMRE’YE VEDA

Filipinler seyahatimin buraya kadar olan bölümünde  bana eşlik eden tatlı bela kuzenim Emre’nin ayrılma vakti gelmişti. Ben de buradan El Nido’ya geçecektim. Melissa Coron’da bir kaç gün daha kalmak isteyince muhteşem üçlü artık ayrılıyordu. Kuzenim uçakla Manila’nın yolunu tutarken ben de El Nido biletimle liman’da aldım soluğu . Tam benim botun saati geldiğinde kapı açıldı ve turistler sıraya girdi. Ben de onları takip ettim. Biletim üç kez kontrol edildi ve derme çatma bir geleneksel Filipin teknesinde buldum kendimi. Nereden bilebilirdim bu teknenin el Nido’ya değil de tam tersi istikametteki Mindoro Adası’na gideceğini ???

Yanlış tekneye binme maceramı da bir sonraki yazıma bırakıp hepinize sevgilerimi yolluyorum…

Bir Cevap Yazın