GOA-HİNDİSTAN’IN ANTALYASI

Kategori: Blog | 0

GOA-HİNDİSTAN’IN ANTALYASI

Goa Hindistan’ın en güzel sahillerine sahip bölgesi. Ülkenin güney batısında yer alıyor ve sayısız kumsallarıyla tatilcileri ağırlıyor. Bu ne ya… klasik gezi yazısı gibi oldu. Ben yine özüme döneyim. Goa bildiğin Hindistan’ın Antalyası. Kumsalları güzel. Ama denizi kötü. Bizimki gibi mavi değil. Bir de çok gel git var. Şöyle doya doya yüzemiyorsun. Fiyatlar bize göre uygun. Biraz önce kumsalda bir restorantta bir bira bir balığa 30 lira ödedim. Bu bölge Hindistan’ın diğer yerleri ile tamamen farklı. Sokaklar gayet temiz. Zamanında Portekiz kolonisi olduğundan hatırı sayılır bir Hristiyan nüfus mevcut. Çok sayıda kilise ve Portekiz mimarisine sahip ev göze çarpıyor. Yani şöyle yazayım sadece Goa’ya giden birinin Hindistan’ı anlaması mümkün değil.   Şimdi size kısa bir Goa turu attıracağım. Gelmek isteyenlerin kulağına küpe olsun.

 

1.Anjuna: Benim yaptığım hataya düşüp Anjuna’ya gitmeyin. Plajı güzel değil. Partileri falan iyi diyorlar ama Binlerce Hint erkeğiyle dolu. Ve eğlence anlayışları biraz farklı. İçince bozuluyorlar.

2.Arambol: Kuzey Goa için en güzel seçenek. Uzun bir kumsalı var. Dünyanın her yerinden binlerce turist her akşam gün batımında sahili dolduruyor. Dans edenler mi dersin, müzik yapanlar mı dersin, ayin yapanlar mı dersin hepsi orda. Adeta yaşayan bir kumsal. Akşamları drum circle (dümbelek çemberi) yapıyorlar. Herkes gidip vurmalı çalgılar eşliğinde dans ediyor.

Eğer Arambol ya da Anjuna’daysanız motorsiklet kiralayıp diğer plajları keşfetmekte fayda var. Ashwem, Mandrem ve sinquerium plajları görmeniz gereken yerler. Buralar Anjuna ve Arambol’e göre çok daha sakin kafanızı dinleyebileceğiniz yerler.

Ruslar buraları da keşfetmiş sanırım en fazla turist popülasyonu Ruslar. Noel tatili nedeniyle çok fazla yerel turist de vardı benim kaldığım dönemde.

3.Palolem Beach: Biraz daha güneye indiğinizde Palolem sahiline ulaşıyorsunuz. Buraya Arambol ya da Anjuna’dan 3 otobüs değiştirerek ulaşıyorsunuz. Toplam 7 liraya ve 3 saatinize mal oluyor bu yolculuk. Sanırım görsel olarak en güzel plaj da burası. Gün batımının en güzel izlendiği yer de Palolem. Denizin yeşilliğini saymazsak Ölü deniz kumsalını andırıyor.

4.Gokarna : Tam olarak Goa sınırlarında değil. Güneyde Karnataka topraklarına giriyor. Eğer ben deniz tatili yapacağım amma biraz da Hindistan kültürü görmek istiyorum. Nasıl olacak bu iş derseniz Gokarna sizin için biçilmiş kaftan. Yıllar önce Goa ve çevresini keşfeden hipilerin son sığınağı olmuş Gokarna. Çünkü diğer sahiller turistler tarafından çoktan ele geçirilip turizm endüstrisine teslim olmuş.  Gokarna’nın merkezinde halen geleneksel Hint yaşantısı hüküm sürüyor. Babalar gurular sayısız küçük ibadet mekanları hint kıyafetli teyzeler her yerde. Ayrıca diğer beldelerden de daha ucuz tuvaleti ortak olmak kaydıyla 15 liraya iki kişilik odada kalabiliyorsunuz.

Ben Kudle Beach de kaldım. Ayrıca Gokarna Beach, Om Beach, Paradise Beach gibi seçenekler var. Kamp yapmayı seviyorsanız Paradise Beach çok uygun. Om Beach’ten 300 rupiye tekneyle ya da 45 dakika trekking yaparak karadan ulaşabiliyorsunuz. Benim Hindistan’daki zamanım daraldığı için gidemedim.

Hindistan’a daha da gelmem derken Goa ve Kerala’yı görünce acaba mı oldum. Türkiye’nin kış aylarında buralara gelip kalmak çok mantıklı. Türkiye’den çok daha az para harcayacağınız kesin. Goa bölgesinde alkol Türkiye’nin 3’de 1 fiyatına.  Buralarda günlük 50-100 liraya krallar gibi yaşarsınız.

TRENLER TRENLER…

Goa-Kerala trenleri Hindistan’ın her yerinde olduğu gibi çok yavaş, hep rötarlı ama öyle güzel manzaralı bir yoldan gidiyor ki herşeyi unutup pencereden manzarayı seyre dalıyorsunuz. Yani demem o ki benim param var uçağıma atladım taksimi de tuttum demeyin mutlaka bölgede tren yolculuğu yapın. Goa’dan Gokarna’ya mesela…

SON OLARAK

Hem güzelliği hem ucuzluğu ile gerçekten gelinesi tatil yöreleri buralar. Bol zaman ayırılmalı geze geze tatil yapılmalı. Görecek çok kumsal var. Tek uyarım olabilir Noel ve yılbaşı tatilleri harici gelinmeli.

Bir Cevap Yazın