HAYDAR HAYDAR… ABAD

Kategori: Blog | 2

Bir gün Hyderabad’a yolunuz düşerse…. Düşmesin. 🙂

Şaka bir yana şehirler gezginlerin ruh haline göre de yorumlanır biraz. Ben Aurangabad’dan 11 saatlik yorucu bir tren yolculuğu ile gitmiştim. Aslında seyahat planımda yoktu. Ama muhteşem Hampi’ye gitmek için mecburen Hyderabad’a gelip sabahtan akşama zaman geçirmem gerekiyordu.  Sabah 20 kiloluk yükümle Hindistan’ın en berbat trafiğinin içinde buldum kendimi. Couchsurfing’den son dakikada bulduğum bir eve eşyalarımı bıraktım. Çok önerilen Salar Jung Müzesi’ne doğru yola koyuldum.

SALAR JUNG MÜZESİ

İnternette giriş 150 rupi yazıyordu. Oraya gittiğimde girişin 500 rupi fotoğraf makinesinin de 50 rupi olduğunu öğrendim. ‘Adam seviyorsunuz burda’ deyip Hindistan tarihinin en güzel örneklerini çeşitli müzelerde gördüğüm için girmekten vazgeçtim. Şimdi burda Hindistan hükümetinin bir yanlışına değineyim. Hindistan yapısı ve koşulları itibari ile zengin turistten ziyade sırt çantalı düşük bütçeli gezginlerin tercihi. Ben de bunlardan biriyim ve uzun seyahatin bütçesini dikkatli kullanmalıyım. Eminim benim gibi yüzlercesi bu giriş ücretini duyunca girmekten vazgeçmiştir. Yani aslında kayıp ediyorlar haberleri yok. Haliyle içeri girmediğim için yorum yapamam kısaca anlatayım. Salar Jung Nizam Hanedanı’nın prenslerinden biriymiş. Ve tarihe ve sanata düşkünmüş. Dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı eserlerle zengin bir koleksiyon oluşturmuş. Bu koleksiyon daha sonra müzeye dönüşmüş.

Dedim ye rotanızı Hyderabad’dan geçirmeyin. Hasbelkader yolunuz düşerse ve bütçeniz uygunsa görmenizi öneririm.

CHAR MİNAR ( DÖRTLÜ MİNARE)

En üzüntü duyduğum şeylerden biri simge yapıları görmeye gittiğimde yapım aşamasında olmasıdır. Char minar’ın da iki minaresi demir konstrüksiyonlarla çevriliydi. Char Minar 4 minare anlamına geliyor. Muhammed Quli Qutb devrinde 1617’de yapımına başlanıp 1694’te Aurangzeb devrinde bitiriliyor. Kentin veba salgınından kurtulması anısına yaptırılmış.

MEKKE CAMİİ

Hindistan’ın en büyük ve en eski camilerinden biri. Tıpkı Char Minar gibi 1617’de Qutb tarafından başlanıp 1694’te Aurangzeb tarafından bitiliyor. İnşaatında 8 binden fazla işçinin çalıştığı söyleniyor. Caminin avlusunda bulunan dikdörtgen kemerli yapıda Asaf Jahi hanedanının önemli hükümdarı Nizam ül mülk  ve ailesinin mezarları bulunuyor. Burada kısa bir tarih parantezi açmam gerekiyor.

NİZAM (ASAF JAHİ) HANEDANI

Nizam ül Mülk 1671 yılında bugünkü Özbekistan’da doğan bir Türk. Selçuklu veziri Nizam ül Mülk ile karıştırmamak gerekiyor. Nizam, Alemgir (Aurangzeb)’in ölümünden sonra Haydarabad’ta bağımsızlığını ilan ediyor.  Bu hanedanlık 1724’ten 1948’e kadar hüküm sürüyor. İngilizler geldiğinde de bölgenin hakimiyeti onların kontrolünde Nizam ailesinde kalıyor. Hindistan birliği sağlandığında Nizam Hanedanı da tarihe karışıyor.

Ne yazık ki ben Mekke Camiine gittiğimde o da restorasyon halindeydi camiinin içine giremedim.

Bu yapıların tümü şehrin merkezinde bulunuyor. Ve şehrin merkezinde iki dakika soluklanacak bir kahve içecek yer yok. Yorgunluk da eklenince Haydarabad’a iyice gıcık oldum mu. Çantayı bıraktığım yere gidip 2 saat uyudum.

Ne kalesini ziyaret ettim ne de başka bir yeri.

Mesela Chowmahalla Sarayı görülmesi gereken bir yerdi. Ama dedim ya çok yorgundum ve inanılmaz kalabalık şehir ve trafik enerjimi iyice düşürdü. Sonuçta eğer bol bol zamanınız varsa kalabalık şehir beni sıkmaz trafikte saatlerce zaman geçirir ama bu tarihi yerleri görürüm diyorsanız Haydarabad’ı ziyaret edebilirsiniz. Artık Hamri’ye gidip biraz rahatlama zamanı. 14 saatlik başka bir tren yolculuğu beni bekliyor. Böylece son 2 günümün 25 saati trende geçmiş olacak. Hampi’de görüşürüz….

2 Responses

  1. Zeynep Rizvi

    Umut bey Hyderabad’in olumsuz tataflari ne yazik ki hosa gitmiyor.Ama bir Hyderabadi gelini olarak muhtesem lezzetli yemeklerini denemenizi onerirdim.Sevgiyle kalin.Yolunuz acik, aydinlik olsun.

Bir Cevap Yazın