MALEZYA-EN MODERN İSLAM ÜLKESİ

Kategori: Blog | 1

  Malezya güzel ülke baştan söyleyeyim. Başta insanı güzel. Modern bir islam ülkesi. Birbirine saygılı inançlara ve yaşam tarzlarına müdehale yok. Gelir düzeyi yüksek. Gördüğüm en modern İslam ülkesi diyebilirim. İki parçadan oluşuyor. Kıta Malezyası ve ada Malezyası. Ada Malezya’sı Borneo adasını Endonezya ve Brunei ile paylaşıyor.

Başkent Kuala Lumpur’dan başlayayım. Malezya’nın en büyük ve en gelişmiş kenti. Bizim İstanbul gibi. Gökdelenleri ile tam bir büyük şehir. Yapılacak en önemli gezi aktivitesi kentin hemen kuzeyinde bulunan Batu Cave e gitmek.

Batu Cave

Hindularca kutsal Batu Mağarasına metro ile ulaşabiliyorsunuz. Hemen girişinde 40 metrelik dev bir tanrı Lord Murgan  heykeli var. Sonrasında 270 basamağı olan merdivenler bekliyor sizi. Mağaranın girişine varmadan sola sapan bir yol sizi başka bir mağaraya götürüyor. Buraya giriş 30 lira. Size 45 dakikalık bir mağara turu yaptırıyorlar. Kesinlikle yapmanızı öneririm. Bu mağaraya sapmayıp merdivenlere çıkmaya devam ederseniz tapınağın olduğu mağaraya ulaşıyorsunuz. Burası da oldukça yüksek tavanlı bir mağara. İçinde yeni yapılan bazı tapınaklar var. Bunlar muhtemelen antik tapınakların üzerine inşa edilmiş. Hala ayinler devam ediyor.

Batu Cave’i bakımsız buldum. Her yer çöp dolu idi. Bu kadar güzel bir tarihi tapınağın daha bakımlı ve temiz olmasını beklerdim. Kuala Lumpur’un içinde çok da görülecek yer yok. China Town dedikleri Çin mahallesine gidip ucuz sokak yemekleri yiyebilir marketinden alışveriş yapabilirsiniz.

Regina Tower

37 katlı bir gökdelen olan Reginia Tower’ın son katındaki havuzda yüzmek Kuala Lumpur’un turistik aktivitelerinden biri. Yaklaşık 200 liraya bu gökdelende kalıp bu havuzu kullanabiliyorsunuz. Ben ve hostelde tanıştığım arkadaşım Sercan, Türk işi yapıp havuz başındaki güvenlik görevlisini görerek bu işi çok daha ucuza hallettik. Gökdelen manzaralı bir havuzda yüzmek gerçekten keyifliydi…

 

Malezya’nın en popüler tatil beldeleri ülkenin batı yakasında bulunan iki ada. Önce Langkawi’den başlayayım.

LANGKAWİ ADASI

Yemyeşil büyük bir ada Langkawi. Beyaz kumsallar şelale ve yemyeşil tepelerden oluşuyor. Genelde çevredeki İslam ülkelerinden turistleri ağırlıyor. Gayet sakin ve huzurlu. 30 liraya motorsiklet kiralayabiliyorsunuz. Aylık kiralarsanız 600 liraya düşüyor. Fiyatlar çok uygun. Yaklaşık 2000 lira ile motorsikletiniz, konaklamanız ve yemeğiniz dahil bir ay geçirebilirsiniz. Ben 4 günlüğüne motorsiklet kiraladım. Size de kesinlikle öneririm. İşte görülecek yerler:

Sky Bridge

Burada yapacağınız en önemli aktivite teleferikle Sky Bridge ‘e çıkmak. Burası kente hakim yemyeşil iki tepe arasına kurulmuş demirden bir köprü. Teleferik ücreti yaklaşık 50 lira. Muhteşem bir manzara eşliğinde yukarı çıkıyorsunuz. Sky bridge teleferiğin sizi bıraktığı yere biraz mesafeli. Çok sayıda basamak inip çıkmak zorundasınız . Kondüsyonunuza güvenmiyorsanız oraya gidiş için ayrıca bir finiküler yapmışlar. O da ekstra ücrete tabi.

Sky bridge in üzerine yer yer camlı bölmeler yapmışlar uçurumun üzerinde yürüdüğünüz iyice belli olsun diye. Çoğu bu camlara basmaktan korkuyor aşağıdaki metrelerce uçurumu görünce.

Seven Wells Şelaleri

Sky Bridge teleferiğinin biniş noktasına yalnızca 900 metre uzaklıkta güzel bir şelale bulunuyor. Ben gittiğimde suyu azalmıştı ama görülmeye değer.

 

Durian Perangin Şelalesi

Adanın diğer yakasında bulunuyor motorsikletle yaklaşık yarım saat. Ben gittim keyif de aldım.

Night Market

Hergün adanın başka bir mahallesinde kuruluyor. Onlarca sokak yemekçisi ve satıcılar burada buluşuyor. Adanın en popüler mekanı hem ucuza karın doyurmak hem de yerel lezzetleri bir arada görmek için bire bir.

GİTMEYİN….

Makam Mahsuri

Eğer yerel efsanelere ilginiz yoksa boşa zaman ve para harcamayın. Efsaneye göre yaklaşık 200 yıl önce yaşamış iyi yürekli bir kadın Mahsuri . Ancak kötü insanlar ona tuzak kuruyor. Onu eşini aldaymakla suçluyor öldürmeye çalışıyorlar. Ancak o mucizeler gösterip kurtuluyor. İşte onun mezarı. İçerde etnik yerel müzikler canlı olarak icra ediliyor. Bir kaç eski ev ve Mahsuri’nin mezarı var. Ben gittiğime pişman oldum. Ama etnografiye ilgi duyanlar gidebilir.

Gunung Raya Dağı

Motorsikletle 1 saatlik zorlu ama keyifli bir yolculuk gerektiriyor. Sonunda dağın tepesine çıkıyorsunuz ama doğru düzgün manzara göremiyorsunuz. Çünkü oraya bir otel kurulmuş ve o da kapanmış. Bütün seyir noktaları otelin içinde kalmış. Seyir noktaları açık mı diye sorun. Hala kapalıysa sakın gitmeyin…

PENANG ADASI

Penang Langkawi’ye göre daha küçük bir ada. Ancak yollar vasıtası ile ana karaya bağlanmış. Langkawi’den Penang’a yaklaşık 5 saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşılıyor. Adada George Town adında sevimli bir bir şehir kurulmuş. UNESCO tarafından koruma altına alınmış, İspanyol sömürge döneminden kalma en az yüzyıllık evlerden oluşan sokakları var.    Bir de bu şirin mimariye 2012 yılında Litvanyalı sanatçı Ernest Zacharevic’in eli değince şehir tadından yenmez olmuş. Kentin duvarlarına 9 resim çizen sanatçıyı diğer ressamlar izlemiş ve George Town sonunda bir açık hava müzesine dönüşmüş. Bu değişimi bir belediyenin başlattığını görünce kentler iyi yönetimlerin elinde ne kadar güzelleşebiliyor bir kez daha anladım. Bugün her gün binlerce turist sadece bu sokak resinlerini görmek için Penang’ın George Town kentine akın ediyor.

Malezya’yı tamamıyla adam akıllı gezmek için yaklaşık 2 aya ihtiyaç var. Malezya’nın Borneo adasındaki kısmını diğer yazıma sakladım. Hem ada hem de kıta kısmına birer ay ayırırsanız ancak gerçekten görmüş olursunuz . Ben toplamda 1 ay kaldım ve göremediğim öyle çok yer oldu ki ….

Yeşil cennet Borneo yazımda buluşmak üzere….

One Response

  1. Melissa fox

    Lovely insights, I felt sad about Batu cave, but this is not new, alot of tourist attractions nowadays are being neglected, thank you for the informative tips!

    şerefe!

Bir Cevap Yazın