MUMBAİ-HİNDİSTAN’IN KAPISI

Kategori: Blog | 5

 

MUMBAİ-HİNDİSTAN’IN KAPISI

Aslında Hindistan’ın büyük şehirlerine karşı önyargım var . Ama gelmişken Mumbai’yi görmeden olmaz diye düşünüp Varanasi’den Mumbai uçağına atladım. Tahmin ettiğim gibi kalabalık keşmekeş bir şehir karşıladı beni . Burada kaldığım hostel de hoşuma gitmemişti. İzbe bir oturma odası negatif çalışanları ve ziyaretçileri vardı. Zaten 2 gece kalmayı planladığım için dayanacam artık dedim. Diğer hostellerde iki katlı ranzalarda kalıyordum. Burdaki arkadaşlar maşallah kaçak kat çıkıp 3 katlı ranza yapmışlar bana da 3. Kat düştü iyi mi ? Gece tuvaletin gelse apartman gibi in çık işin yoksa.

Ertesi gün erkenden soluğu banliyo treninde aldım. Mumbai karışık olmasına rağmen banliyo trenlerini sevdim. İstediğiniz yere rahatlıkla ulaşıyorsunuz. Hostel yakınlarındaki Kurla İstasyonundan atladığım tren beni şehrin merkezindeki Viktorya Tren İstasyonuna götürüyordu.

İSTASYON BİNASI

İstasyon binası Hindistan’da gördüğüm en güzel binaydı. Liman kenti olduğu için Mumbai’ye çok önem veren İngilizler 1900’lerin başında yapmış. Gerçekten de karşısında durup bir süre seyrettim binayı.

Buradan şehrin en turistik simgesi Gate of India (Hindistan’ın Kapısı)na yaklaşık 25 dakika yürümeniz gerekiyor. Ben dolmuşa bineyim dedim. Dolmuşçu bile beni kazıklamaya kalktı. Bak taksici demiyorum dolmuşçu.

Burada bir parantez açıp Turistler açısından Hindistan’ın beşeri ilişkiler bağlamında zorlu bir yer olduğunu yazmalıyım. Elbette beş parmağın beş bir değil ama turist atraksiyonları bağlamında size yanaşan yüz kişiden 99’u sizi kazıklamaya çalışıyor.

Dolmuşçu Hintliye 15 rupi olan dolmuşta benden 150 rupi isteyince binmedim. 25 dakikalık yürüyüş sırasında Müzenin de önünden geçiyorsunuz. Giriş 500 rupi. Öyle çok müzede bulundum ki Hint tarihine dair bunu görmezden geldim . Mumbai’ye gelip zamanı ve parası olanlar girebilir. Hint tarihine ilgi duyanlar için güzel olur kanısındayım.

HİNDİSTAN’IN KAPISI (GATE OF INDIA)

Müzenin hemen 500 metre batısına yürüyünce  Gate of India bütün ihtişamıyla karşıma çıktı. Hemen deniz kenarına konumlanmış büyük bir anıtsal kapı. İngilizler 1900’lerin başında yapmış.

Zaten 1948’de de kendi yaptıkları kapıdan çıkarak sömürge dönemine son vermişler. Kapıdan çıkan son İngiliz birliği ülkeye gelen ilk ingiliz birliği imiş

Kapının  hemen önünden tekne turları kalkıyor. Uzun tekne turu 180 rupi.  Sizi Elephant island (Fil Adası)a götürüyor. Orada küçük mağara tapınakları var. Giriş 500 rupi. Ben bu tapınakların ağa babasının bulunduğu Aurangabad’a gideceğim için bu turu almadım. Ama siz Aurangabad’a gitmeyecekseniz mutlaka gidin görün derim. Kısa tekne turu sanırım 60 rupiydi. 5 lira yani. 2 ay sonra gördüğüm deniz üzerinde seyahat etmek ve kapıyı denizden fotoğraflamak için bu yarım saatlik tura katıldım.

TAC MAHAL OTEL

Hindistan’ın kapısına ihtişamlı Tac Mahal Oteli komşuluk ediyor. Bu otelin acı bir hatırası var. 26 Kasım 2008 tarihinde deniz yoluyla Mumbai’ye gelen Pakistanlı dinci teröristler kenti cehenneme çeviriyor. 10 terörist hedefledikleri kamu alanlarında kalaşnikoflarla gelişi güzel ateş ederek 173 kişinin öldüğü kanlı bir katliam serisi gerçekleştiriyor. Hedeflerinden biri de Tac Mahal otel oluyor. Burada da çoğunluğu turist 32 kişi katlediliyor.

SANJAY GHANDI ULUSAL PARKI

Sanjay Ghandi parkı Mumbai’nn ortasında yemyeşil bir orman.  İstanbul’un Belgrad ormanları gibi düşünün. Şehrin keşmekeşinden kaçmanın en güzel yolu. Çok güzel mağara tapınaklarını da bünyesinde barındırıyor. Şimdi sizlere kısaca gidişi anlatayım. Öyle tur falan satın alıp para bayılmanıza gerek yok banliyo trenleri kolay ve uygun. Sadece Borivali istasyonunda inip hepi topu 15 dakika yürüyeceksiniz. Parka giriş 50 rupi 3 lira . Mağaralar 7 km mesafedeki tepede bulunuyor. 3 seçeneğiniz var.

  1. Eğer koca bir gününüz varsa yürüyebilirsiniz. Keyifli bir yol. 15 km yürünür bence.
  2. 40 rupiye götürüp getiren otobüslere binebilirsiniz.
  3. Benim gibi 80 rupiye bisiklet kiralayıp o tepeyi pedallarken soluk soluğa kalabilirsiniz.

Şaka bir yana ben bisiklet kiraladığıma çok memnun kaldım. Eğer otobüse binseydim yol boyunca karşıma çıkan maymunların kavgalarını izleyip sebze meyve satan sevimli hint kızları ile sohbet edemezdim.

Yerel ulaşımı kullanmanın çok güzel sonuçları olabiliyor. Tıpkı Türk olduğumu öğrenir öğrenmez Kemal Paşa ile gurur duyduğunu söyleyen bu gençle tanışmam gibi.

İlla ben Mumbai’yi çok seviyorum daha da uzun kalacağım derseniz. Kumsalını ve yakın tarihe meraklıysanız Ghandi’nin evini ziyaret edebilirsiniz.  Mumbai görevi de böylece tamamlandı. Sırada hayalini kurduğum Ellora Mağara tapınakları için 8 saat tren yolculuğu ile gideceğim Aurangabad var…Artık orada görüşürüz.

SANJA GHANDİ PARKI VİDEOSU

 

5 Responses

  1. Şehriban

    Umut Bey sizi takibe devam ediyoruz.Emeğinize sağlık.Bir de paylaştığınız videolara eşlik eden parçalar çok güzel.Onların isimlerini de paylaşabilirseniz çok seviniriz.Sağlıcakla kalın.

  2. Zeynep Rizvi

    Meraba Umut bey, bir tesaduf eseri websitenizle tanistim. Bir mersinli olarak sizinle gurur duydum.Tebrikler.Mumbai magaralarindaki iscilik muhtesem.Hepsi harika.Bizimle paylastiginiz icin cok tesekkurler.Yolunuz acik olsun.

Bir Cevap Yazın