YEŞİL CENNET BORNEO

Kategori: Blog | 0

Baştan yazayım… Gezdiğim o kadar ülke arasında hiçbiri yeşil doğa ve vahşi yaşam anlamında beni Borneo kadar etkilemedi. Singapur’dan Kuala Lumpur’a oradan da Borneo Malezyası’nın en popüler kentine uçmak için Kuala Lumpur havaalanında uyku tulumuma girip bir gece sabahladım. Kota Kinabalu deniz kenarına kurulmuş sevimli bir şehir. Burada kaldığım Escape Backpackers Hostel’de çok güzel günler geçirdim. Bir anne kız tarafından işletilen hostel neredeyse evim gibi olmuştu. Burada tanıştığım güzel insanlar dünya turu hafızama anlamlı anılar olarak kazındı.

Kota Kinabalu Borneo Malezyasının doğu yakasını gezmek için güzel bir merkez. Ben burayı merkez yapıp önce batıdaki Brunei sonra da doğudaki Sandakan’a seyahatler yaptım.

Aslında Kota Kinabalu da görecek pek bir yer yok. Turistlerin çoğunu Koreliler oluşturuyor. Uygun fiyatlı uçaklar varmış. Koreliler ülkelerinde rahat yaşayamadıkları gece hayatını burada dilediğince yaşıyorlar. Ucuz yemek ve oteller de cabası.

Kentte yapılacak en güzel 3 şey hemen karşıdaki adalarına tekne turu yapıp plajlarında yüzmek, Tanjung Aru plajından gün batımını izlemek ve Filipin Marketini gezmek. Filipin marketi birbirinden güzel kızların tezgah başında durduğu koca bir pazar. Yüzlerce çeşit balık ve deniz canlısı satılıyor ve yine pazardaki lokantalarda pişiriliyor. Yolunuz Kota Kinabaluya düşerse mutlaka görün.

Benim zamansızlık nedeniyle gidemediğim çok güzel Kinebalu Milli parkı kente 2 saat uzaklıkta. Dağcılığa merakınız varsa yine bu milli parkta bulunan Gunung Kinabalu dağı görmeniz gereken yerler arasında.

BRUNEİ

Brunei Sultanlığı hep duyduğumuz ama çoğumuzun yerini bile bilmediğimiz bir devlet. Borneo adasını Malezya ve Endonezyayla paylaşıyor. Dünya düzeni burada küçük bir ülke kurulmasına hükmetmiş. Daha doğrusu petrol kartelleri ve arkasındaki sömürge dünya devletleri bu ülkeyi dizayn etmiş. Petrol zengini ülkenin yer altı kaynaklarını petrol firmaları ile sultan paylaşıyor.   

71 yaşındaki Sultan Hassanal Bolkiah 50 yıldır ülkeyi yönetiyor. Brunei şeriatla yönetiliyor da olsa sokaklarda buna dair bir ize rastlamak mümkün değil. İnsanlar dilediği gibi giyinmekte özgür. Ancak içki satışı ve kullanımı yasak. Halk karizmatik krallarını çok seviyor. Orada bulunduğum günler ülkenin bağımsızlık günü kutlamalarına denk geldiği için 20 bin kişinin katıldığı törenleri izleme şansına da eriştim. Dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen sultan tören alanına klasik Rolls Royce aracı ile geldi. Askerinden hemşiresine devlet yönetiminde görev alan binlerce kişi kentin tören alanında krallarının önünde resmi geçiş yaptı.

Kota Kinabalu’dan Bruneiye gitmenin 3 yolu var ben bunlardan ikisini deneyimledim. Direk otobüsler yaklaşık 8-9 saat sürüyor. Bu seyahatte 7 kez otobüsten inip pasaport damgalatmanız gerekiyor. Çünkü ülke içindeki eyaletlerde de vize uygulaması var. Gidip döndüğünüzde pasaportunuz 14 damgayla dolmuş oluyor.

İkinci yol feribot. Bence çok daha meşakkatli. Kota Kinabalu’dan Labuan Adasına 4 saat feribot yolculuğu yapıyorsunuz. Labuan duty free si ile ünlü bir ada . Alkol ve çikolata çok ucuz. Orada saatlerce bekleyip Brunei’nin Muara kentine olan feribota biniyorsunuz. Orada feribottan inip iki aktarmalı otobüsle Bruneiye ulaşıyorsunuz. Pasaportunuzda yer varsa otobüsle gitmenizi öneririm.

Sürat teknesi turu

Brunei’de yapacağınız ilk şey 1 saatlik sürat teknesi turu. 30 Brunei doları istiyorlar ama 20’ye bağlıyorsunuz. Bu tur size nesli tükenmekte olan uzun burunlu proboscis maymunlarını vahşi ortamlarında izleme kentin haliçi üzerinde 30 bin kişinin yaşadığı evleri görme. Yeni yapılan köprüyü ve sarayları denizden görüntüleme imkanı sunuyor. Kesinlikle öneririm.

Camiler

Sultan ve Babası adına yapılmış altın kubbeli iki cami ülkenin görülmesi gereken yerleri arasında. Turistlere giriş saatleri kısıtlı. Ben müslümanım deyince kapılar sonuna kadar açıldı.

Gugung Mulu Ulusal Parkı

Brunei’nin hemen güneyinde bulunuyor. Trekking ve doğa severler Brunei’ye gelmişken buraya da uğrayabilir. Ben zamansızlıktan gidemedim.

Brunei’yi görmeye 2-3 gün yeter de artar bile. İnsanları huzur içinde. Yaya geçitlerinde saygılı. Şeriatla yönetilen bir avrupa ülkesi adeta. Brunei’den Kota Kinabalu’ya dönüş zamanı geldi. Oradan da Sandakan yolları beni bekler…

SANDAKAN – SEPİLOK

Hem Brunei’ye hem de Sandakan’a giderken büyük çantamı Kota Kainabalu’daki evim Escape Backpackers’a bıraktım. Böylece küçük çantamla daha rahat hareket edebilecektim. Bir gün hostelde kaldıktan sonra doğudaki Sandakan’a yine otobüsle yola çıktım. Yaptığım en güzel otobüs yolculuklarından biri oldu. Yemyeşil bir coğrafyada saatlerce seyir yapıyorsunuz. Sandakan’ın yarım saat berisindeki Sepilok sapağında otobüsten indim. Buradan Sepilok’a 5 km’lik bir yolum vardı. Taksiciye para vermemek için biraz yürüdüm ve otostopla gideceğim yere ulaştım.

Bölgenin en önemli gezgin atraksiyonu Sepilok’ta bulunuyor. Sandakan’da zaman harcamanıza gerek yok. Tabii vaktiniz bolsa orayı da görebilirsiniz. Burada hem pahalı bir resort hem de düşük bütçeli gezginler için hostel odası bulunan Sepilok Edge Forest Resort’ta kaldım. Tam anlamıyla muhteşemdi. Oteli saran yağmur ormanlarında vahşi bir orangutana rastlamak yaşadığım en güzel deneyimlerdendi. Buraya Orangutan bakım evi görmeye gelmiştim ama özgür doğasında bütün güzelliğiyle bir orangutanla karşılaşmıştım…

Orangutan Bakım Merkezi

Gezginleri Sepilok’a çeken üç önemli etkinlik var. Birincisi Orangutan bakım merkezi. Doğal ortamlarında annesiz kalan ya da cinslerine göre dezavantajlı orangutanlar bu bakım merkezine alınıyor ve doğaya uyum sağlayacakları zamana kadar kontrol altında tutuluyor. Giriş 30 lira civarı. Parkta bir anda yanınızda koca bir orangutan belirebiliyor ve nazikçe ilerliyor. Görevliler bu esnada yolunda durmamanız onu rahat bırakmanız için uyarıyor. Yaklaşık 70 orangutanın bakıldığı merkezde çoğunluğu yavru orangutanlar oluşturuyor. Bence görülmesi gereken bir yer.

Güneş Ayıları

Orangutan Merkezi’nin hemen yanında güneş ayıları için de bir merkez var. Burada dünyanın en küçük ayı türü olan güneş ayıları rehabilite ediliyor. İri bir köpek büyüklüğünde olan bu ayılar çok sevimli. Güzel güzel besleniyorlar bakım merkezinde.  Giriş 15 lira.

Yağmur Ormanı Deneyimi

Sepilok’taki üçüncü turist etkinliği yağmur ormanları deneyimi. Olası tehlikelerden ötürü yağmur ormanlarını tek başınıza gezemeyeceğiniz için bir bölüm yağmur ormanını olabildiğince güvenli hale getirip ziyarete açmışlar. Ben yaklaşık 3 saatimi geçirdim ve çok keyif aldım 50-60 metrelik ağaçlar binlerce bitki türü gerçekten muhteşemdi.

Sepilok’ta yapacağınız iki etkinlik daha var Kinabatangan Nehir turu ile Gomantong mağarası. Nehir turunda proboscis maymunları ve timsahları görüyorsunuz. Teknede kalmalı seçenekleri de var. Ben maymunları Brunei’de gördüğüm için ve turlar biraz pahalı olduğu için katılmadım. Ama sizler gezgin değilde turist olarak gidiyorsanız mutlaka katılın.

Sepilok’taki günlerim de bitti. Şimdi Kota Kinabalu’ya dönüp Filipinler’e gidecek uçağımı yakalamalıyım. Kalın sağlıcakla…

Bir Cevap Yazın