1977 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Mersin’de tamamladı. 1994 yılında İÜ Radyo TV bölümünde lisans eğitimine başladı. Üniversite eğitiminin ilk yılında profesyonel fotoğrafçılıkla uğraştı. 1995 yılında asistan olarak ARENA Programında meslek hayatına atıldı. 1996 yılında Kanal D Haber merkezine transfer oldu. 1999 yılında Abdi İpekçi belgeselini hazırladı. Bir dönem Kanal D Yurt Haber şefliği yapan Umut Çor kesintisiz 8 yıl süren habercilik deneyiminin ardından dil eğitimi için İngiltere’ye gitti. 1.5 yıl dil eğitimi alan Umut Çor 2005 yılında Mersin’de bir Prodüksiyon şirketi kurdu. Bu dönemde kente dair çok sayıda belgesel ve kısa filmler hazırladı. Umut Çor 2010 yılında Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

En büyük hobisi denizcilik olarak Umut Çor amatör kaptandır. Serbest ve Scuba dalışla ilgilenmektedir. Seyahat etmeyi hayat tarzı olarak benimseyen Çor bugüne kadar 32 ülke dolaşmış ve fotoğraflamıştır.

2015’te yaptığı Nepal-Hindistan seyahatinde çektiği fotoğraflarla İçel Sanat Kulübünde bir gösteri düzenlemiştir.

“Kilikya’nın Hatıra  Defteri” eserinin yazarı Umut Çor’un  “Pehlivan” adlı tiyatro senaryosu bulunmaktadır. Umut Çor halen yeni bir film senaryosu ve tarihi roman üzerine çalışmaktadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1992 Mersin Metropol Karikatür Yarışması Özel Ödülü-MERSİN

1999 Doğa Savaşçıları Yılın Habercisi Ödülü-İSTANBUL

2009 8. Mersin Uluslarası Müzik Festivali Teşekkür Plaketi

2010 ‘Muzaffer Erol Gez Belgeseli’ 5. Dağ filmleri Festivali gösterime değer belgesel